Zarejestruj się lub zaloguj


Zaloguj się
Nie masz konta?
Zarejestruj się

Przechodząc dalej akceptujesz regulamin

7.4 OCENA
Piła
7.4

Tytuł oryginalny: Saw

Reżyseria: James Wan

Scenariusz: Leigh Whannell

Kraj produkcji: USA

Premiera: 2004 |

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Gatunek: Horror, Kryminał, Tajemnica

Clock Icon
Zaczynając oglądać teraz, skończysz o godzinie:
07:17
Clock Icon
Zaczynając oglądać teraz, skończysz o godzinie:
07:17

Obejrzyj zwiastun oraz sprawdź gdzie obejrzeć cały film Piła po szybkiej rejestracji

Początki ikony horroru

„Piła” z 2004 roku nie jest tylko filmem – to kulturowy fenomen, który zmienił oblicze horroru. Niezwykłość tego filmu zaczyna się już u źródła – przy niskobudżetowym debiucie reżyserskim Jamesa Wana. Scenariusz, napisany przez Leigh Whannella, wprowadza widza w świat Jigsawa – antagonisty, który zamiast bezpośredniej przemocy, konstruuje skomplikowane mechanizmy, testujące moralność i instynkt przetrwania jego ofiar. To nie jest typowy slasher, to film, który gra z widzem w psychologiczną szachówkę, zadając pytanie: „Co zrobiłbyś, by przeżyć?”.

Co odróżnia „Piłę” od innych filmów tego gatunku, to sposób przedstawienia przemocy – nie jest ona celowa ani chaotyczna. Każda „gra” ma głębszy cel i wymusza na ofiarach Jigsawa introspekcję. Niezależnie od tego, czy widzimy desperacką próbę przetrwania, czy zmagania się z moralnymi dylematami, „Piła” zmusza do zastanowienia się nad wartością życia i tym, co ludzie są gotowi zrobić, by je zachować.

Od indie do kinowego hitu

To, co czyni „Piłę” wyjątkową, to nie tylko jej zawartość, ale także historia powstania. Wan i Whannell, nie mogąc znaleźć wsparcia dla swojego projektu w rodzimej Australii, przenieśli swoje marzenia do LA. Aby zainteresować producentów, nakręcili niskobudżetowy krótkometrażowy film, który w istocie był próbką tego, co potrafili zaoferować. Ten strategiczny ruch okazał się strzałem w dziesiątkę, kiedy producenci z Evolution Entertainment zdecydowali się finansować pełnometrażową wersję. Film został nakręcony w zaledwie 18 dni, co tylko podkreśla umiejętności i determinację twórców.

Dalszy rozwój wydarzeń tylko potwierdza, że „Piła” była przeznaczona do sukcesu. Po światowej premierze na Sundance Film Festival, film szybko zdobył serca widzów i krytyków, co skłoniło Lionsgate do zakupu praw dystrybucyjnych. „Piła” miała być początkowo wydana tylko na nośnikach wideo, ale zamiast tego trafiła do kin, gdzie odniosła spektakularny sukces. Film zarobił ponad 103 miliony dolarów, a jego niski budżet tylko podkreślił ogromny sukces finansowy, jaki osiągnął.

Fabuła, która trzyma w napięciu

W „Piłę” wprowadza nas scenariusz, który jest równie klaustrofobiczny, co przerażający. Dwoje mężczyzn – fotograf Adam i onkolog Dr. Lawrence Gordon – budzą się przykuci kajdankami w zrujnowanej łazience. Ich sytuacja jest beznadziejna, mają ograniczony czas i niejasne instrukcje od psychopatycznego Jigsawa, który zdaje się być zawsze o krok przed ofiarami i policją.

Z każdą minutą, widzowie są świadkami narastającej desperacji bohaterów, którzy muszą stawić czoła okrutnym wyzwaniom i moralnym dylematom. „Piła” nie jest jednak tylko o przetrwaniu – to również głębsza medytacja nad naturą ludzkich wyborów i konsekwencjami, jakie niesie za sobą każda decyzja. Fabuła skłania do zastanowienia się nad tym, co oznacza być człowiekiem w skrajnych okolicznościach, i sprawdza, jak daleko można posunąć się w walce o własne życie.

Obsada filmu Piła

Cary Elwes isDr. Lawrence Gordon
Cary Elwes
Dr. Lawrence Gordon
Leigh Whannell isAdam Faulkner-Stanheight
Leigh Whannell
Adam Faulkner-Stanheight
Danny Glover isDavid Tapp
Danny Glover
David Tapp
Monica Potter isAlison Gordon
Monica Potter
Alison Gordon
Ken Leung isDetective Steven Sing
Ken Leung
Detective Steven Sing
Makenzie Vega isDiana Gordon
Makenzie Vega
Diana Gordon
Michael Emerson isZep Hindle
Michael Emerson
Zep Hindle
Shawnee Smith isAmanda Young
Shawnee Smith
Amanda Young
Dina Meyer isAllison Kerry
Dina Meyer
Allison Kerry
Alexandra Bokyun Chun isCarla
Alexandra Bokyun Chun
Carla

Inne filmy z serii Piła

Często zadawane pytania

Kiedy premiera filmu Piła?

Premiera filmu Piła miała miejsce

Gdzie obejrzeć cały film Piła online?

Aby sprawdzić gdzie obejrzeć cały film Piła, zarejestruj się i skorzystaj z wyszukiwarki filmów.

Jaki był budżet filmu Piła?

Budżet filmu Piła wyniósł 1,200,000 dolarów.

Ile zarobił film Piła?

Zarobki filmu Piła wyniosły 103,911,669 dolarów.

Inne filmy

Zabić, Jak to Łatwo Powiedzieć
Mars Express. Świat, który nadejdzie
Mechanik: Konfrontacja
Pokusa
Pogorzelisko
Twórca aniołów
Sweeney Todd: Demoniczny Golibroda z Fleet Street
Abigail
Podpalaczka
Max Payne
Limbo
22 Jump Street