Planeta Małp: Wszystkie części po kolei

Adam Mak20 listopada, 2023

Początki i Rozwój Serii

„Planeta Małp” to amerykańska franczyza science fiction, obejmująca filmy, książki, seriale telewizyjne, komiksy i inne media, przedstawiające świat, w którym ludzie i inteligentne małpy walczą o kontrolę. Wszystko zaczęło się od francuskiego autora Pierre’a Boulle’a i jego powieści z 1963 roku „La Planète des singes”. Powieść stała się inspiracją do serii filmów, z których pierwszy, wydany w 1968 roku, okazał się zarówno sukcesem krytycznym, jak i komercyjnym. Franczyza obejmuje na ten moment 10 filmów wydanych w latach 1968-2024.

Powieść Inspirująca Serię

Powieść Boulle’a, napisana w ciągu sześciu miesięcy, była mocno inspirowana fantastycznymi narracjami podróżniczymi XVIII i XIX wieku, w tym satyrycznymi „Podróżami Guliwera” Jonathana Swifta. Opowiada o francuskim dziennikarzu Ulyssem Mérou, który uczestniczy w podróży na odległą planetę, gdzie ludzie są prześladowani przez zaawansowane społeczeństwo małp. Powieść szybko stała się bestsellerem.

Adaptacja Filmowa i Jej Znaczenie

Pierwszy film z 1968 roku, dzięki staraniom producenta Arthura P. Jacobsa i scenarzysty Roda Serlinga, wprowadził zmiany w stosunku do powieści, w tym nowe zakończenie ujawniające, że planeta jest przyszłą Ziemią zniszczoną przez wojnę nuklearną. Film z Charltonem Hestonem w roli głównej był przełomem dzięki wykorzystaniu makijażu i efektów specjalnych, a także ze względu na swoje mocne przesłanie i ikoniczne sceny. Zdobył również uznanie krytyków i był finansowym sukcesem.

Kontynuacje i Rozwój Tematyczny

Każdy kolejny film serii rozwijał różne tematy. „W podziemiach Planety Małp” (1970) wprowadził nowe postacie i kontynuował opowieść o dystopijnym świecie zdominowanym przez małpy. „Ucieczka z Planety Małp” (1971), uznany za najlepszą kontynuację, wprowadził podróż w czasie i nowe perspektywy na konflikt między ludźmi a małpami. „Podbój Planety Małp” (1972) i „Bitwa o Planetę Małp” (1973) kontynuowały eksplorację tematów rasowych i społecznych konfliktów, pokazując wzrost napięć i walkę o dominację.

Wpływ na Kinematografię i Kulturę

Seria „Planeta Małp” wywarła znaczny wpływ na kino i kulturę. Pierwszy film z 1968 roku został uznany za jeden z najlepszych filmów science fiction wszech czasów ze względu na swoje niezwykłe ustawienia i silne charakteryzacje postaci. Znaczące są też jego głębokie tematy, takie jak niewolnictwo, kolonializm, a także zderzenie wiary z nauką i stereotypizacja. Filmy te zmieniły publiczne postrzeganie gatunku science fiction, prezentując mroczne spojrzenie na ludzkość w alternatywnej przyszłości. Seria ta służy także jako przestroga przed gniewem i przemocą, które mogą prowadzić do upadku cywilizacji.

Kolejność wszystkich części Planeta małp ze względu na rok wydania

Planeta Małp (1968)

„Planeta Małp” z 1968 roku, w reżyserii Franklina J. Schaffnera, opowiada historię grupy astronautów, którzy rozbijają się na nieznanej planecie w odległej przyszłości. Początkowo planeta wydaje się niezamieszkana, lecz ocalali odkrywają społeczeństwo, gdzie małpy ewoluowały, uzyskując zdolność mowy i ludzką inteligencję. W tym świecie małpy są gatunkiem dominującym, a ludzie – ich niewolnikami.

Astronauci Taylor, Landon, i Dodge są w stanie hibernacji, gdy ich statek kosmiczny rozbija się. Po 18 miesiącach podróży, trójka ocalałych opuszcza tonący statek i wyrusza przez pustynię w poszukiwaniu wody i pożywienia. Napotykają niemych, prymitywnych ludzi i zostają zaatakowani przez uzbrojone małpy. W trakcie konfliktu Dodge ginie, a Landon i Taylor zostają schwytani. Taylor, postrzelony w gardło, traci zdolność mówienia i jest badany przez szympansy Zirę i Galena.

Taylor zwraca uwagę na swoją inteligencję, co prowadzi do konfliktu z władzą małp. Po ucieczce z niewoli odkrywa prawdę o planecie – jest to Ziemia, zniszczona przez wojnę nuklearną. Film kończy się kultową sceną z Taylor’em u stóp zniszczonej Statuy Wolności, uświadamiającym sobie tragiczny los ludzkości​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Planeta Małp (1968) online

W podziemiach Planety Małp (1970)

„W podziemiach Planety Małp” kontynuuje tam, gdzie skończył się pierwszy film. Taylor i Nova udają się w głąb pustyni, gdzie Taylor niespodziewanie znika. Nova spotyka Brenta, jedynego ocalałego członka ekspedycji ratunkowej wysłanej, by uratować załogę Taylora. Brent i Nova trafiają do miasta małp, gdzie problem „rozwiązania kwestii ludzkich” nasila się, podsycany przez goryle.

Dzięki Zirze i Corneliusowi, Brent i Nova docierają do Zakazanej Strefy, gdzie odkrywają podziemny Nowy Jork, kontrolowany przez zmutowanych ludzi, którzy czczą bombę kobaltową. Konflikt zaostrza się, gdy armia małp wyrusza do Zakazanej Strefy. W podziemiach dochodzi do brutalnej konfrontacji, podczas której Nova ginie. Brent i Taylor próbują zatrzymać eskalującą wojnę, ale są zabijani. Taylor, umierając, aktywuje bombę kobaltową, niszcząc planetę​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film W podziemiach Planety Małp online

Ucieczka z Planety Małp (1971)

„Ucieczka z Planety Małp” zmienia perspektywę i rozgrywa się w czasach współczesnych. Statek kosmiczny ląduje na amerykańskim wybrzeżu, a na jego pokładzie są Cornelius, Zira i Milo – małpy, które uciekły z przyszłej, zniszczonej Ziemi. Przybywający z przyszłości, Cornelius i Zira początkowo są trzymani w zoo, ale po ujawnieniu swojej inteligencji, stają się sensacją.

Historia przybiera tragiczny obrót, gdy okazuje się, że Zira jest w ciąży. Rząd USA obawia się przyszłej dominacji małp i postanawia przeprowadzić aborcję ciężarnej Ziry oraz sterylizację Corneliusa. Para małp ucieka i trafia do cyrku, gdzie Zira rodzi syna, Milo. Niestety, wkrótce cała trójka zostaje zastrzelona. Ostatecznie okazuje się, że Zira podmieniła swoje dziecko na dziecko innej małpy, dzięki czemu Milo przeżywa​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Ucieczka z Planety Małp online

Podbój Planety Małp (1972)

„Podbój Planety Małp” z 1972 roku rozgrywa się w roku 1991, w przyszłości według twórców filmu. Po wyginięciu psów i kotów w wyniku tajemniczej zarazy, ludzie zaczynają udomawiać małpy, traktując je jak niewolników. W tym świecie pojawia się Cezar, dorosły syn Ziry i Corneliusa, którzy przybyli z przyszłości.

Cezar, wychowywany przez Armando, ukrywa swoje zdolności mówienia i myślenia. Jest świadkiem brutalnej akcji policji, a po śmierci Armando podczas przesłuchania, zostaje sprzedany na licytacji gubernatorowi Breckowi. Wstrząśnięty śmiercią opiekuna, Cezar staje na czele buntu małp, rozpoczynając tym samym ich drogę do dominacji​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Podbój Planety Małp online

Bitwa o Planetę Małp (1973)

„Bitwa o Planetę Małp” z 1973 roku rozpoczyna się w roku 2670, prezentując scenę, w której małpy i ludzie żyją w harmonii. Sędziwy Prawodawca czyta ze Świętych Zwojów historię o Ceasarze, który wyzwolił małpy spod ludzkiego jarzma i rozpętał wojnę, po której zbudowano nowy ład.

Film przenosi się kilka lat po wojnie nuklearnej. Ludzie i małpy żyją razem, ale narasta konflikt, podsycany przez wojownicze goryle. Ceasar organizuje wyprawę do ruin zniszczonego miasta, gdzie żyją napromieniowani ludzie. Konflikt przybiera na sile, gdy generał Aldo, wojowniczy goryl, chce wybić resztki ludzkości. Aldo staje się wrogiem Ceasara, zabijając jego syna. Wybuchają długie walki między małpami a ludźmi z Zakazanego Miasta, co prowadzi do tragicznych wydarzeń i dalszej ewolucji relacji między obiema rasami​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Bitwa o Planetę Małp online

Planeta Małp (2001)

„Planeta Małp” z 2001 roku, wyreżyserowany przez Tima Burtona, przedstawia historię kapitana Leo Davidsona, który w 2029 roku bada tajemniczą burzę energetyczną w kosmosie. Jego statek wpada w tunel czasoprzestrzenny i rozbija się na planecie, gdzie małpy rządzą, a ludzie są traktowani jako niewolnicy. Po lądowaniu Leo zostaje uwięziony, ale spotyka ludzi, którzy pragną odzyskać swoją pozycję.

W filmie Leo współpracuje z Ari, szympansicą, która wierzy w możliwość pokojowej koegzystencji obu gatunków. Uciekając z niewoli, odkrywają tajemnicę małpiej dominacji: małpy na tej planecie są potomkami tych, które zbuntowały się przeciwko ludziom na stacji kosmicznej Oberon. Po dramatycznej walce z Thade’em i jego armią, Leo wraca do swoich czasów, tylko po to, by odkryć, że Ziemia również jest teraz rządzona przez małpy​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Planeta Małp (2001) online

Geneza Planety Małp (2011)

„Geneza Planety Małp”, film z 2011 roku w reżyserii Ruperta Wyatta, wprowadza nową odsłonę serii. W San Francisco wynaleziony zostaje lek na chorobę Alzheimera, który przypadkowo znacząco zwiększa inteligencję małp poddanych terapii. Szympansica poddana eksperymentom rodzi młodego szympansa, Cezara, który odziedzicza te efekty.

Cezar, adoptowany przez chemika Willa Rodmana, od początku wykazuje niezwykłą inteligencję. Jego życie ulega zmianie, gdy zostaje przeniesiony do ośrodka dla zwierząt i tam jest źle traktowany. Wykorzystując swoje zdolności, Cezar zdobywa posłuch wśród innych małp i w końcu prowadzi je do buntu. Małpy uciekają z ośrodka, uwolniwszy małpy z zoo, i rozpoczynają walkę o dominację nad ludźmi​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Geneza Planety Małp online

Ewolucja Planety Małp (2014)

„Ewolucja Planety Małp”, reżyseria Matt Reeves, to kontynuacja historii rozpoczętej w „Genezie Planety Małp”. Dziesięć lat po uwolnieniu wirusa, który doprowadził do upadku ludzkiej cywilizacji, małpy pod wodzą Cezara stają się gatunkiem dominującym. Konflikt między małpami a ludźmi nasila się, gdy syn Cezara, Blue Eyes, spotyka ludzi w lesie.

Film ukazuje próbę zawarcia pokojowego porozumienia pomiędzy małpami a ludźmi, których reprezentuje Malcolm. Napięcia między oboma stronami wzrastają, gdy Koba, wrogo nastawiony do ludzi, odkrywa ich broń. Koba podkłada ogień pod siedzisko małp, oskarża ludzi o to i wzywa do wojny. Bitwa rozgrywa się w San Francisco, gdzie Cezar, po długiej walce, pokonuje Kobę. Film kończy się na tle smutnego przekonania Cezara, że ludzie nigdy nie przebaczą małpom rozpoczętej wojny​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Ewolucja Planety Małp online

Wojna o Planetę Małp (2017)

„Wojna o Planetę Małp” z 2017 roku, również w reżyserii Matta Reevesa, kontynuuje dramatyczną historię konfliktu między małpami a ludźmi. Dwa lata po wydarzeniach z „Ewolucji Planety Małp”, Cezar i jego plemię są zmuszeni do walki z paramilitarną formacją Alpha-Omega, prowadzoną przez bezwzględnego pułkownika McCullougha. Konflikt eskaluje, gdy grupa komandosów atakuje matecznik małp, zabijając syna i żonę Cezara.

Cezar, pragnąc zemsty, wyrusza na misję przeciwko pułkownikowi, podczas której spotyka niemą dziewczynkę, Novę, oraz inteligentną małpę, Bad Ape. W obozie Alpha-Omega Cezar odkrywa, że całe jego plemię zostało schwytane i zmuszone do budowy muru obronnego. Po dramatycznej konfrontacji z pułkownikiem, który ostatecznie popełnia samobójstwo, Cezar prowadzi swoje plemię do bezpiecznej oazy. Jednakże, mimo odnalezienia bezpiecznego schronienia, Cezar umiera, ranny, z obietnicą Maurice’a, że jego syn dowie się o heroicznych czynach ojca​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Wojna o Planetę Małp online

Królestwo Planety Małp (2024)

„Królestwo Planety Małp” to nadchodzący amerykański film akcji science fiction w reżyserii Wesa Balla, na podstawie scenariusza Josha Friedmana, Ricka Jaffy, Amandy Silver i Patricka Aisona. Film opowiada o wydarzeniach dziejących się wiele lat po panowaniu Cezara, gdzie młody małpolud wyrusza w podróż, która sprawi, że zacznie kwestionować wszystko, czego nauczył się o przeszłości, podejmując decyzje, które zdefiniują przyszłość zarówno małpoludów, jak i ludzi​​​.

W filmie pojawia się nowa postać, Proximus, która kwestionuje dziedzictwo Cezara i może stać się potencjalnym złoczyńcą serii. Fabuła koncentruje się na trwającym wpływie dziedzictwa Cezara oraz na nowym tyrańskim przywódcy małpoludów, który buduje swoje imperium. Film rozgrywa się kilka pokoleń w przyszłości po panowaniu Cezara, w świecie, gdzie małpoludy są dominującym gatunkiem, żyjącym w harmonii, podczas gdy ludzie zostali zredukowani do życia w cieniu​​​​​.

Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Królestwo Planety Małp online

Kategorie
Udostępnień0